Area Groups



Region /
Area Group    
 Districts/Areas Served
 Great Northwest    Serves Clallam, Jefferson, and Kitsap Counties 

Districts: Bainbridge Island, Bremerton, Central Kitsap, Chimacum, Crescent, Mary M. Knight, North Kitsap, North Mason, North Olympic Peninsula Skills Center, Olympic College, Peninsula, Port Angeles, Port Townsend, Quilcene, Quillayute Valley, Sequim, South Kitsap, West Sound Technical Skills Center 
 KCVA

Serves: King County 

Districts: Auburn, Bellevue, Enumclaw, Federal Way, Highline, Issaquah, Kent, Lake Washington, Mercer Island, Northshore, Renton, Riverview, Puget Sound Skills Center, Seattle, Seattle Skills Center, Shoreline, Snoqualmie Valley, Tahoma, Tukwila, Vashon Island, Washington Network for Innovative Carers (WaNIC)
 North Central 

Serves: Chelan, Douglas, Grant, Kittitas, and Okanogan Counties

Districts: Brewster, Bridgeport, Cascade, Cashmere, Chelan, Cle Elum, Columbia Basin Technical Skills Center, Coulee-Hardline, , Eastmont, Ellensburg, Ephrata, Lake Roosevelt, Liberty Bell, Moses Lake, Omak, Oroville, Othello, Pateros, Quincy, Soap Lake, Tonasket, Wahluke, Waterville, Wenatchee, Wenatchee Valley Skills Center, 
 Northeastern

Serves: Ferry, Lincoln, Pend Orielle, Spokane, Stevens, and Whitman Counties

Districts: Central Valley, Chewelah, Coalville, Cusack, Deer Park, East Valley, Kettle Falls, Loon Lake, Mary Walker, Newport, NEW TECH Skills Center, Nine Mile Falls, Pullman, Riverside, Rosalia, Selkirk, Spokane, Spokane Valley Tech
 Northern 

Serves: Island, San Juan, Skagit, Snohomish, and Watcom counties

Districts: Anacortes, Arlington, Bellingham, Blaine, Burlington-Edison, Concrete, Coupevdlle, Darrington, Edmonds, Everett, Ferndale, Granite Falls, LaConner, Lake Stevens, Lakewood, Lopez Island, Lynden, Marysville, Meridian, Monroe, Mount Baker, Mount Vernon, Mukilteo, Nooksack Valley, Northwest Career and Technical Academy, Oak Harbor, Orcas Island, PrepWork Consortium (Skagit-Island), San Juan Island, Sedro-Wooley, Snohomish, Sno-Isle Skills Center, South Whidbey, Stanwood-Camano, Sultan
 Pierce

Serves: Pierce County

Districts: Bethel, Clover Park, Eatonville, Fife, Franklin Pierce, Orting, Peninsula, Pierce County Skills Center, Puyallup, Steilacoom, Sumner, Tacoma, University Place, White River 
Southeast/ South Central 

Serves: Adams, Asotin, Benton, Columbia, Franklin, Garfield, Klicitat, Walla Walla, Yakima Counties 

Districts: Asotin-Anatone, Benge, Bickleton, Centerville, Clarkson, College Place, Columbia, Dayton, Dixie, East Valley, Finley, Glenwood, Goldendale, Grandview, Granger, Highland, Kahlotus, Kennewick, Kiona-Benton, Klickitat, Lind, Lyle, Mabton, Mount Adams, Naches, North Franklin, Othello, Pasco, Paterson, Pomeroy, Prescott, Prosser, Richland, Ritzville, Roosevelt, SEA-Tech Skills Center, Selah, Star, Starbuck, Sunnyside, Toppenish, Touchet, Tri-Tech Skills Center, Trout Lake, Union Gap, Waitsburg, Walla Walla, Wapato, Washtucna, West Valley, White Salmon, Wishram, Yakima, Yakima Valley Skills Center, Zillah
 Southwest 

Serves: Clark, Cowlitz, Pacific, Skamania, and Wahkiakum Counties

Districts: Battle Ground, Camas, Clark County Skills Center, Evergreen, Ilwaco, Kelso, LaCenter, Longview, Naselle/Grays River, Ocean Beach, Raymond, Ridgefield, South Bend, Vancouver, Washougal, White Salmon, Willapa Valley, Woodland
 Western

Serves: Grays Harbor, Lewis, Mason (partial), Pacific (partial), and Thurston Counties

Districts: Aberdeen, Adna, Centralia, Chehalis, Elma, Hoquiam, Lake Quinault, Mary M. Knight, Montesana, Morton, Mossyrock, Napavine, New Market Skills Center, North Beach/Ocean Shores, North Thurston, Oakville, Ocosta, Unalaska, Pe Ell, Rainier, Raymond, Rochester, Shelton, South Bend, Tenino, Tumwater, White Pass, Winlock, Wishkah Valley, Yelm